Ak sa poobzeráte po svojom dome a vidíte viac kníh, než viete uložiť, nie ste sami. Nakupovanie kníh, ktoré ale možno nikdy nebudete čítať, je bežný jav. Akt hromadenia kníh, ktoré si jedného dňa plánujete prečítať, sa v japončine nazýva tsundoku. Môže vám spôsobiť veľa neporiadku v domácnosti, ak nemáte systém na triedenie svojej zbierky literatúry. Prečítajte si, ako na usporiadanie vlastnej domácej knižnice.

Photo by Pixabay

Inventúra kníh

Photo by @sofeminine.co.uk

Či už celý život zbierate knihy, alebo si práve staviate domácu knižnicu, urobte si inventúru toho, čo sa momentálne nachádza vo vašej zbierke. Skôr ako začnete dávať knihy do poriadku, mali by ste sa rozhodnúť, čo si chcete ponechať a čo darovať alebo darovať. Poškodené alebo plesnivé knihy by ste mali samozrejme vyhodiť, zatiaľ čo duplikáty a ten nudný román, ktorý sa vám nepáčil, môžete rozdať. Premýšľajte o úprave svojej zbierky, keď sa dostanete hlbšie do procesu organizácie. Pamätajte ale, že nikdy nemôžete mať príliš veľa kníh 🙂

Odložte knihy tam, kde ich najviac využijete

blank
Photo by Foodman

Mnoho bibliofilov má knihy v každej miestnosti v dome – a to je v poriadku. Ukladajte knihy tam, kde sú najužitočnejšie. To znamená, že kuchárske knihy sa hodia do kuchyne alebo špajze, obľúbené romány na čítanie pred spaním do spálne, knihy o remeslách a záľubách sa hodia všade, kde sa táto činnosť odohráva.

Vertikálny priestor

blank
Photo by @apartmenttherapy.com

Akonáhle budete mať predstavu o tom, kde vo svojom dome chcete uchovávať svoje knihy, investujte do políc a knižníc, kde si vystavíte svoju zbierku. Vysoká knižnica pojme viac kníh bez toho, aby zaberala viac miesta na podlahe. Ak je to možné, nainštalujte regály k stropu a nechajte si navrhnúť vysokú knižnicu, ktorá maximalizuje váš úložný potenciál. Sklenené dvierka, alebo posuvné sklenené dvere ochránia vašu zbierku pred prachom, zároveň ju budete môcť vystaviť.

Zoskupte podobné knihy do sekcií

blank
Photo by @vrogue.co

Knihy si môžete usporiadať do kategórií napríklad podľa žánrov, alebo podľa autorov, ak vlastníte celé zbierky. Môžete taktiež použiť aplikáciu na katalogizáciu kníh, nájdete aj bezplatné verzie, ktoré môžu ponúknuť nápady na nové prírastky do vašej knižnice. Možno budete v pokušení usporiadať si knihy podľa farieb alebo vyskúšať niečo trendy, ako je otáčanie chrbtov dovnútra. Môže to vyzerať pekne, ale pravdepodobne nebudete po týždni vedieť nájsť knihu, ktorú chcete. Načo vymýšľať koleso, keď už ho máme?

blank
Photo by @bookbub.com

Domácnosť plná kníh je šťastná domácnosť. Veďte aj svojich priateľov, rodinu, deti k láske k čítaniu. My vám pomôžeme s tým, aby ste ich mali kam uložiť, ako si zaslúžia.

Nechajte si od nás navrhnúť knižnicu na mieru, formulár nájdete tu.

Inšpirované článkom mentalfloss.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *